Islah Programımız

 

Manier Tohumculuk şirketi, müşteri ihtiyaçlarını karşılamak, meyve kalitesi, verimlilik, canlı ve cansız faktör dayanıklılığını yükseltmek amacıyla uzun yıllardır patlıcangil ve kabakgil ıslah çalışmaları yapmaktadır. Manier Tohumculuk olarak vizyonumuz, bu ürünlerde ulusal ve uluslararası piyasalarda pazar lideri olmak ve müşterilerimizle işbirliğine dayalı ilişkilerimizi en iyi şekilde sürdürmektir. 

Türkiye pazarı için geliştirdiğimiz yüksek kaliteli çeşitlerimize ek olarak, Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika gibi uluslararası pazarlar için de ıslah yapmaktayız. 

Hat ve hibrit tohum yetiştiriciliğinde geleneksel ıslah tekniklerini kullanmaktayız. Bu teknikleri desteklemek ve ıslah sürecini hızlandırmak amacıyla, doku kültürü, moleküler teknikler ve kontrollü  koşullarda  hastalık  bulaştırma  yoluyla genotiplerin hastalık dayanımlarının taranması yöntemlerini uygulamaktayız. DNA marker teknolojisi ve genomik, tohum şirketlerinin ürünlerine kısa bir sürede yeni özellikler kazandırmasına imkan verir. DNA markerları çeşit geliştirmede, DNA parmak izi, genetik haritalamanın yanı sıra tohum safiyet testleri ve yeni çeşit geliştirmede heterosislerin moleküler temellerini anlamak için de son günlerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Teknolojik gelişmeleri takiben, Manier Tohumculuk şirketi, ıslah programlarında bu teknolojilerden faydalanmak amacı ile Çukurova Üniversitesi ile çalışmaya başlayarak yeni çeşitlerinin hızlı gelişimine öncülük etmiştir.

 

PATLICANGİLLER

DOMATES

Domates ıslah çalışmalarımız temel olarak taze tüketim pazarına yönelik yapılmaktadır. Büyüme yapısı yönünden; sırık (indeterminate) ve oturak (determinate), meyve tipi olarak; Basık, yuvarlak ve yumurta tipi, meyve boyutu olarak; 30 gr’dan 350 gr’a kadar kokteyl, salkım, standart ve beef tiplerinde çalışmaktayız. Bunlara ek olarak, Fusarium spp, Vertilicum, Tylcv, Tswv, Nematod gibi hastalıklara karşı dayanıklı genotipler geliştirmeye devam etmekteyiz. Biber ve patlıcan ıslah çalışmalarımız devam etmekte olup, sonuçların alınmasıyla birlikte tanıtıma geçilecektir.

 

KABAKGİLLER

HIYAR

Hat ve hibrit hıyar çeşitleri geliştirmede önceliklerimiz, verimlilik, kalite, mantar ve viral hastalıklara dayanıklılıktır. Halihazırda geliştirdiğimiz genotipler arasında mini ve normal meyve uzunlukta, boğumda tek veya çok meyveli, dikenli ve beith-alfa tipleri bulunmaktadır.

KAVUN

Kavun ıslah programımız başlıca Altınbaş, Galia ve Ananas tiplerini içerir. Altınbaş kokusuz gruba ait bir Türk tipi kavundur ve sadece yurtiçi pazara yöneliktir.

Kavun ıslahında temel olarak düzgün şekil, renk, şeker içeriği, uzun raf ömrü ve hastalık dayanıklılığı gibi meyve kalitesini dikkate alan özelliklerin üzerinde durmaktayız.

Bu alana sahip olduğumuz tecrübemiz ve uzun yıllardır toplamış olduğumuz ve geliştirdiğimiz genetik materyaller sayesinde farklı türler için yeni çeşitler geliştirebilecek durumdayız.

KARPUZ

Manier Tohumculuk olarak karpuz ıslah programımızın başlıca amaçları arasında daha yüksek verim, erkencilik, güçlü bitki yapısı, düşük sıcaklıkta meyve tutumu, yüksek şeker içeriği, sert ve koyu kırmızı meyve içi, daha uzun raf ömrü, nakliyeye dayanıklılık, adaptasyon ve hastalıklara dayanıklılık bulunmaktadır. Manier tohumculuk olarak, hem topladığımız ve hem de kendi geliştirdiğimiz oldukça ilgi çekici karpuz genetik materyallerimiz bulunmaktadır. Çekirdeksiz karpuz ıslah programımız kısa bir süre içerisinde başarılı bir şekilde sonuçlanmış ve iyi çeşitler geliştirmemizi sağlayan saf hatlar elde edilmiştir.

Karpuz ıslahında ağırlık Crimson Sweet tipinde olmaktadır. Yurtiçi ve uluslararası müşterilerimizin taleplerini karşılayabilmek için gereken Crimson Sweet, All Sweet, Sugar Baby, Charleston Gray ve Jubilee tiplerinde genotiplerimiz bulunmaktadır.

 

KABAK

Kabak ıslah çalışmalarımız öncelikle tünel ve sera üretim alanları için çeşit bulma amacıyla başlamıştır. Özellikle,  açık yeşil silindirik meyve özelliği taşıyan verimliliği yüksek ve soğuk hava koşullarına uyumlu çeşitler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Şuanki temel çalışmalarımız, ZYMV direncinin ve bazı diğer kabak hastalıklarına dayanıklılığın arttırılması amacıyla kabak hatlarının geliştirilmesini ve iyileştirilmesini kapsamaktadır.

Bunlara ek olarak, renk, şekil, hasat ve nakliye sırasında oluşan deformasyona dayanıklılık, DM ve PM direnci gibi alanlarda meyve kalitesini geliştirici çalışmalar yapmaktayız.

 

  Yakında Mancak Tohum bünyesinde tarla bitkilerimizi sizlerle paylaşacağız.